11ON Font Logo.png

NURDAN LİKOS

Artist / Educator / 11ON Co-Founder
Ressam / Eğitimci / 11ON Kurucu Ortağı

Nurdan Likos.jpg

Nurdan Likos, 1985 yılında Sakarya’da doğdu, 2011 yılında Marmara Üniversitesi - Eğitim Fakültesi - Resim Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 

 

2 solo sergisinin yanı sıra eserleri İstanbul, Paris, Roma gibi şehirlerdeki sergi ve sanat fuarlarında sergilendi ve özel koleksiyonlarda yerini aldı. Türkiye, Arnavutluk, Bosna ve Moldova’nın da aralarında bulunduğu uluslararası çalıştaylara katıldı. 

 

Üniversite yıllarından itibaren çocuk sanat eğitimi alanında yoğunlaşan Nurdan Likos, Özgür Zoral ile birlikte 2018 yılında 11ON Müzik Prodüksiyon şirketini, 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı sanat eğitim kurumu 11ON Sanat’ı kurdu.

English

Nurdan Likos was born in 1985 in Sakarya, Turkey. She received her Bachelor of Art degree in Art and Crafts Teacher Education from Marmara University in 2011.

 

Beside her 2 solo exhibitions her works were seen in exhibitions and art fairs in many cities including Istanbul, Paris, Rome and got into private collections around the globe. She collaborated in international workshops  including Turkey, Albania, Bosnia, Moldova.

 

Since her graduation years, Nurdan Likos has focused thoroughly on children's art education.  In 2018 Nurdan also Co-Founded 11ON Music Production and in 2019 11ON Art School with Özgür Zoral...

  • Instagram